Památky PDF

Kámen

Hrad Kámen

Internetové stránky hradu Kámen

Původně gotický hrad založená ve 13. století. V obdobý husitských válek byl důležitým opěrným bodem husitů mezi Táborem a Pelhřimovem. Je to nevelká stavba, stojící na vrcholu amfibolového skaliska, která je dominantou okolí. Hrad je obklopen na jižní straně parkánem rozšířeným na východě ve větší předhradí. Původní cesta do hradu vedla jižní věží, po padacím mostě, přes příkop a vysokou hrotitou branou. Dnes je příkop na jižní straně zasypaný a do hradu se vjíždí pseudogotickou branou. Příkop je zachován jen na východě. Z hradební zdi se zachoval jen malý zbytek stoupající k hornímu hradu. Z původních budov předhradí zbyly jen sklepy stavení přistavěného k hradební zdi. Do prostor hradu se vchází po schodišti zaklenutým průchodem s barokní branou, z roku 1673. Nádvoří je, až na malý dvorek, zcela zastavěné. Původně stál na skále hradní palác, který měl nad hlubokými sklepy v přízemí čtyři stejně velké čtvercové komory a v patře nad nimi dlouhý sál.Všechny části hradu byly spojeny jedině padacími můstky. Toto bylo dost neobvyklé u tohoto typu hradu. Objekt byl v 17. a hlavně v 19. století úplně přestavěn. Nejzachovalejší je velká obytná věž , která uzavírá hradní nádvoří. Hrad dostal v 19.stol. nové pseudogotické ostění ve stylu anglické gotiky. V letech 1968 - 1974 byl hrad rekonstruován. Během oprav byla snaha uvést hrad do jeho původní gotickorenesanční podoby. Během těchto oprav byla odstraněna pseudogotická cimbuří a budovy byly zastřešeny. Od roku 1974 je na hradě umístěna výstava jednostopých motorových vozidel.

Otevírací doba hradu:
Duben a říjen - pouze soboty, neděle a svátky od 10 do 17 hodin
Květen, červen a září - kromě pondělí každý den od 10 do 17 hodin
Červenec a srpen - kromě pondělí každý den od 10 do 18 hodin

V ostatní měsíce je možno hrad navštívit pouze po telefonické domluvě na telefonním čísle 565426609 nebo 565426619, případně piště na el. adresu: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny

Návštěvníci si po zakoupení vstupenky prohlíží hrad sami (jako muzeum). Ke vstupence je možno zakoupit tištěného ?Stručného průvodce po hradu Kámen?.   Skupiny návštěvníků nad 15 osob mohou požádat o průvodce.

Pokladna se zavírá vždy 30 minut před koncem návštěvní doby!!!

autor fotogafie BcA. Jiří Nováček

Socha Sv. Jana Nepomuckého

Při cestě do hradu stojí sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého postavený v r. 1703.

Kostel Panny Marie Bolestné

Postavený Janem Kryštofem Malovcem asi v l. 1667 - 71, raně barokní stavba s původním zařízením. Jednolodní, obdélný s pravoúhle uzavřeným presbytářem, s čtvercovou sakristií s oratoří v patře po jižní straně. Kostel sloužil též jako hrobka Malovců. Hrobka, resp. vchod do ní je umístěn uprostřed kostela a byl uzavřen náhrobkem Jana Kryštofa Malovce z r. 1677. Náhrobní kámen byl v roce 1913 vyzvednut a zazděn do zdi pod kruchtou. Dnes je vchod do hrobky uzavřen cementovými deskami.